Saša Niklíčková – nové album Zmačkaná žena

Humor, šanson, podprsenky: nové album Zmačkaná žena

 

V listopadu 2020 vydává nakladatelství Galén nové album písničkářky a harmonikářky Saši Niklíčkové Zmačkaná žena, které nabízí třináct autorských písní jadrných i jemných, plných humoru, nadhledu i zamyšlení o životě.

 

Ačkoliv základem celého alba zůstává folk s důrazem na texty, není nouze ani o žánrové výlety – do krajin šansonu, moritátů či swingu.

 

Kromě akordeonu se Niklíčková nově doprovází také na klávesy a uke-banjo. Nedílnou součástí jsou přizvaní hosté ze spřátelených hudebních těles: Filip Machač (z Isary) na mandolínu, písničkář David Šitavanc na ukulele, Jirka Jelínek (z Hudby Praha) na perkuse, Jakub Semera (z ŠouflŠou) na tubu a Jan Matouš (z Piosenek), který přispěl kontrabasovou linkou do více než poloviny písní a příležitostně s Niklíčkovou také vystupuje.

 

Album nahrál Alex Švamberk, mastering vznikl u Ondřeje Ježka ve studiu Jámor. Obal s využitím fotografií Vlastimila Breta navrhl Ondřej Pfeiffer.

 

Deska je k dostání v e-shopu nakladatelství Galén, v digitální podobě také na Supraphon.cz.

 

Pokud to okolnosti dovolí, křest alba se odehraje v Praze v klubu Kaštan v sobotu 27. února 2021. Svou účast jako hosté přislíbila část kultovní pražské kapely Panelákoví fotři.

 

Saša Niklíčková je písničkářka, která vstoupila na folkovou scénu roku 2008 účastí v soutěži Česko hledá písničku, a podruhé pak (po mateřské pauze) roku 2013 v soutěži Notování. Roku 2014 pražské vydavatelství Polí5 vydalo její debutovou desku Kam nepřijde den, na němž se představila především jako sólová hráčka v doprovodu akordeonu. Album obsahovalo písně zčásti použité v divadelním kabaretu. Album Zmačkaná žena je její druhou řadovou desku. Kromě ní spolupracovala rovněž kupříkladu na projektu Zlomený klíč pro určování osudu pro Český rozhlas (vyšlo v kompilaci R(a)dioa(custica) Selected 2009) či na vánočním albu Textové dílny Slávka Janouška Ježíšku, přines! (2017).